Stabdžių diskas

Stabdžių diskai

Vienas iš svarbiausių komponentų automobilyje, užtikrinantis saugumą kelyje – stabdžių sistema bei jos viena iš sudedamųjų dalių – stabdžių diskai. Tik tinkamai ir efektyviai veikiantys diskai užtikrina stabilumą kelyje ir yra atsakingi už automobilio sulėtinimą bei stabdymą. Stabdžių diskai yra kaip visos stabdžių sistemos pagrindas į kurį spaudžiamos kaladėlės. Diskai nuolatos yra veikiami aplinkos veiksnių, terminių efektų, todėl yra gaminami iš kokybiškų ir patvarių medžiagų: ketiniai, keramikiniai ir kt. 


Rodyti:
Rūšiuoti pagal:

Stabdžių diskų funkcija ir veikimo principas


Pagrindinė stabdžių diskų funkcija yra sutrumpinti stabdymo kelią, bei stabdymo metu mažinti transporto priemonės greitį. Tarp disko ir stabdžių yra mechanizmo blokas, o stabdžių veikimo principas yra trinties sukėlimas. Transporto priemonės stabdymo metu kinetinė energija pavirsta šiluma. O už visa tai yra atsakingi stabdžių diskai ir kaladėlės. Nuo gautos šilumos paskirstymo greičio priklauso visos stabdžių sistemos darbo efektyvumas. 

Diskai yra daromi su kiaurymėmis tam, kad nesusidarytų „dujų pagalvės“ efektas ir dinamiškai stabdant susidarančios dujos būtų pašalintos. Kai dujos nesikaupia tarp disko frikcinio paviršiaus ir trinkelės yra užtikrinama didesnė trintis ir geresnis stabdymas. Raižyti diskai ir grioveliai ant jų padeda pašalinti trinkelių paviršiaus stabdžių dulkes, susidarančias diskui dylant.


Stabdžių diskų tipai


Jie skiriasi ne tik pagal gamintoją, kainą, tačiau ir įvairius tipus, todėl jie yra skirti konkrečiam automobiliui, pagal jo techninius parametrus. 


Stabdžių diskai gali būti gaminami iš šių medžiagų: 


Ketiniai.

Karboniniai.

Keraminiai.



Pagal ventiliaciją skirstomi į:


Ventiliuojami diskai. Susideda iš dviejų plokščių ar tarpų tarp jų.

Neventiliuojami diskai. Susideda iš vientisos plokštės su perforacija, išpjovomis arba be jų.



Pagal perforacijos tipą:


Su kiaurai einančiomis skylėmis – užtikrina efektyvų aušinimą, išmetamųjų ir degimo produktų šalinimą. Minusas – ganėtinai trumpas eksplotavimo laikas. 

Su pagilintomis skylėmis. Kitaip nei diskai einantys su kiauromis skylėmis, šie išsiskiria ilgu eksploatavimo laiku.


Kaip žinoti kada laikas keisti stabdžių diskus?


Stabdžių diskai, kaip ir kitos automobilio detalės, veikiamos įvairių veiksnių, mechaninių apkrovų ilgainiui nusidėvi ir juos tenka keisti. Vairuotojo, keleivių bei visų eismo dalyvių saugumą lemia tik tinkama ir efektyvi stabdžių sistema, todėl pastebėjus bent kokį sistemos dalių gedimą būtina jį tvarkyti. Stabdžių diskai yra nuolatos efektyviai dirbanti detalė, patirianti didelį šilumos išskyrimą, o neretai ir perkaitimą, kuris veda link stabdžių diskų gedimų. Priežasčių kodėl diskai genda gali būti ne viena, juos veikia ir ilgalaikis drėgmės poveikis, staigus stabdymas, nekokybiškų kaladėlių sumontavimas bei kiti galimi mechaniniai veiksniai. 

Galimi gedimai: 


Diskai įgavo pleišto formą, suplonėjo.

Disko deformacija.

Nelygumų atsiradimas ant paviršiaus.

Dalies lūžis.

Disko įskilimas.


Požymiai rodantys gedimą: 


Stabdant automobilį girdimas klegėjimas, cypimas bei daužymasis diskuose.

Stabdant automobilį jis nukrypsta nuo nurodytos trajektorijos.

Stabdymo metu girdimas švilpimas ir girgždėjimas.

Jaučiama vibracija paspaudus pedalą.

Padidėjęs stabdymo kelias.

Vairo vibravimas stabdymo metu.

Padidėjęs stabdžio pedalo laisvumas.


Pastebėjus bet kokį galimą stabdžių diskų gedimo požymį būtina neatidėliotinai atlikti automobilio dalių apžiūrą. Stabdžių diskus reikia keisti reguliariai jiems nusidėvėjus. Gamintojai ant disko nurodo minimalų diskų storį, į kurį būtina atsižvelgti. Nusidėvėję diskai didina lūžio riziką, taip pat iškyla rizika užstrigti suporto stūmuokliui. 


Kas kiek laiko reikia keisti stabdžių diskus?


Jie ne tik turi būti keičiami reguliariai, bet ir tikrinami kiekvienos bendrosios automobilio apžiūros metu bei keičiant kaladėles. Stabdžių diskų gamintojai nurodo minimalų leidžiamą storį ant dalies krašto. Tad diskai ir turi būti keičiami pasiekus šį storį. Atsiradus pirmiems gedimų požymiams, reikia slankmačiu išmatuoti disko storį. Leidžiamas 1-3 mm nukrypimas nuo pradinio rodiklio. 

Dažniausiai priekiniai diskai yra keičiami po nuvažiuotų 80 000 - 120 000 kilometrų, galiniai ašies diskai po 130 000 - 170 000 nuvažiuotų kilometrų. Priekiniai diskai yra linkę labiau nusidėvėti nei galiniai, taip yra dėl to, kad jie patiria didesnę apkrovą stabdymo metu. Taip pat anksčiau laiko gali nusidėvėti sportiniai arba išpjauti diskai. Detales reikia keisti komplektu kiekvienai ašiai. Kiekvieną kartą keičiant stabdžių diskus rekomenduojama montuoti ir naujas stabdžių kaladėles. Per pirmuosius 150–200 kilometrų, kai komponentai jau yra pakeisti, svarbu vengti nuolatinio arba staigaus stabdymo.


Kokius stabdžių diskus pasirinkti?


Stabdžių diskų pasirinkimas priklauso nuo jų eksplotavimo sąlygų, vairavimo stiliaus bei kainos. Rinkitės kokybiškus, patikimus stabdžių diskus, nes nuo jų priklauso Jūsų kelionių saugumas. Diskų kainos yra labai įvairios – nuo pačių pigiausių iki brangesnių, renkantis apgalvokite eksplotavimo sąlygas. Važinėjant ramiai, tik miesto keliais, dažniausiai gali pakakti ne brangių stabdžių diskų komplekto. Dinamiškam važiavimui tiek miesto, tiek užmiesčio keliais, bekelėmis, sukeliant dideles apkrovas rekomenduojama rinktis vidutinės, bei aukštesnės klasės diskus, kurie bus pagaminti iš tvirtų medžiagų, pažangių technologijų bei gebės atlaikyti didesnes apkrovas. 

Internetinėje parduotuvėje partceha.com galite išsirinkti iš plataus stabdžių diskų pasirinkimo. Pasinaudokite patogia paieškos sistema, kurioje pasirinkę gamintoją, automobilio modelį bei modifikaciją detales galėsite išsirinkti konkrečiai savo automobilio modeliui. O prireikus pagalbos mūsų specialistai visuomet pasiruošę padėti  ir patarti dėl detalių pasirinkimo. 


Stabdžių diskų pakeitimas


Turint reikiamus įrankius bei įgūdžius diskų keitimo procesas nėra sudėtingas. Diskai yra keičiami poromis, kiekvienai ašiai, todėl rekomenduojama pirkti diskinių stabdžių rinkinį norint sutaupyti. Taip pat keičiant stabdžių diskus yra keičiamos ir stabdžių kaladėlės. Jeigu neturite reikiamų įrankių bei patirties geriau šį darbą patikėti profesionalams. Keičiant savarankiškai svarbu laikytis visų transporto priemonės gamintojų rekomendacijų. 

Keičiant diskus reikia nuimti ir stabdžių suportus. Norint pakeisti diskus nuimkite ratą, atsukite stabdžių kaladėles ir rėmo varžtus bei pritvirtinkite pačią kaladėlę su reikiamais įrankiais, jeigu reikia nuimkite kaladėles ir tuomet atsukite disko pritvirtinimo dalis bei jas nuimkite. Keisdami komponentus, ties galine ašimi, atjunkite stovėjimo stabdį ir atlaisvinkite jos kaladėles, nes kitaip disko nuėmimas bus neįmanomas. Įdiegus naują dalį, surinkite viską atvirkštine tvarka.