-
Jūsų prekių krepšelis tuščias
Amortizatoriai – viena iš svarbiausių automobilio pakabos detalių, užtikrinanti saugumą ir komfortą kelyje. Kad kelyje būtumėte saugūs, nekeltumėte pavojaus tiek sau, tiek kitiems eismo dalyviams, būtina pasirūpinti automobilio technine priežiūra. Ne išimtis ir amortizatorius, kuri yra tiek pat svarbi detalė automobilyje kaip ir stabdžiai, vairas, variklio elementai ir kiti prietaisai. Amortizatoriaus pirminė funkcija ne tik suteikti kelionės metu komforto, bet ir saugumo kelyje, todėl būtina jo nuolatinė priežiūra ir reguliarus keitimas.
Amortizatorius yra viena iš pakabos sistemos sudedamųjų dalių. Pakabos sistema iš viso susideda iš šių pagrindinių elementų: priekinių ir/ar galinių amortizatorių, ratų ir padangų bei pakabos spyruoklės. Kad automobilio sukibimas su kelio danga būtų kokybiškas, o kelionė komfortiška, visi šie pakabos sistemos elementai turi veikti nepriekaištingai. Jie taip pat daro įtaką transporto priemonės valdymui ir daugelio sistemų veikimui (abs, esp, asr). Amortizatoriaus paskirtis šioje sistemoje yra užtikrinti tolygų automobilio judėjimą ir išlaikyti reikiamą padangų sąlytį su kelio danga.
Amortizatorius užtikrina paprastesnį, patogesnį bei lygesnį automobilio valdymą važiuojant įvairiomis kelio dangomis. Tai taip pat prisideda ir prie saugesnių kelionių. Be amortizatoriaus būtų sudėtinga pravažiuoti kelių nelygumus, transporto priemonė nebūtų tokia stabili, būtų jaučiamas didesnis virpėjimas bei prastas ratų bei kelio dangos sukibimas, geras kontaktas su danga, todėl jie yra būtini ir privalomi visose transporto priemonėse. Jie suteikia ne tik saugumą kelyje, tačiau ir saugo kitas transporto priemonės dalis. Amortizatorius prisideda ir prie ilgesnio stabdžių sistemos funkcionalumo – be jų stabdymo kelias prailgėtų net kelis kartus, o tai sukeltų greitesnį stabdžių dėvėjimąsi, o taip pat ir pavojų kelyje.
Kaip atpažinti amortizatoriaus gedimus?
Amortizatorius, kaip ir kitos transporto priemonės dalys, yra veikiamas įvairių aplinkos veiksnių, todėl yra linkę nusidėvėti, sugesti. Dažniausi amortizatorių gedimų priežastys yra aplinkos pokyčiai – temperatūrų svyravimai, smėlis, druska, krituliai. Taip pat nekokybiška kelio danga, agresyvus vairavimo stilius, purvo ir cheminių medžiagų poveikis, nereguliari priežiūra, nepakankamas alyvos kiekis rezervuare. Tad tai neigiamai veikia ne tik automobilio padangas, tačiau ir amortizatorių. Todėl jo reguliari priežiūra ir keitimas yra neišvengiami.
Amortizatorių įprastai reikia keisti ne tuomet kai jis sugenda, pasižeidžia, bet dažniausiai nusidėvėjimo atveju. Amortizatoriui nusidėvėjus jis ne taip efektyviai absorbuoja smūgius, todėl ratai nesukimba su danga. Tokiu atveju automobilį suvaldyti tampa kur kas sudėtingiau, prailgėja stabdymo laikas, amortizatoriaus nusidėvėjimas lemia ir didesnę vibracija, kuri kenkia visai automobilio pakabai ir jos dalims. Įprastai amortizatoriai nusidėvi ir juos rekomenduojama keisti kas 60-80 tūkstančių nuvažiuotų kilometrų. Diagnostiką atlikti bent kas 20 tūkstančių nuvažiuotų kilometrų. Tiesioginę įtaka detaliai daro ir šaltasis metų laikotarpis, minusinė temperatūra, todėl rekomenduojama patikrą daryti kiekvieną pavasarį.
• jaučiamas kėbulo svyravimas;
• matoma korozija ant elemento;
• prailgėjęs automobilio stabdymo laikas;
• mechaniniai pažeidimai;
• girdimas bildesys ir pašaliniai garsai;
• jaučiama ratų vibracija;
• alyvos nuotėkiai ant detalės;
• netolygus padangų nusidėvėjimas;
• sumažėjęs automobilio stabilumas.
Vienas iš paprasčiausių būdų patikrinti amortizatoriaus efektyvumą savarankiškai – stipriai ir staigiai spustelėti automobilį iš viršaus rankomis. Amortizatoriui veikiant efektyviai, automobilio kėbulas turi sklandžiai grįžti į pirminę padėtį, esant neefektyviam amortizatoriui, automobilis po šio veiksmo gali suptis. Įprastai jeigu amortizatorius nebe toks kokybiškas jo tikrinti net nereikia, tai paprasčiausiai gali išduoti paties automobilio valdymas ir stabilumas, kuris prasčiau jaučiamas ypač esant sudėtingoms oro sąlygomis. Tokiomis sąlygomis netinkamas amortizatorius apriboja automobilio greitį, didėja akvaplaningo galimybė.